Intenzívne pulzné svetlo - Odstraňovanie škvŕn, liečba akné a cievok

Odstraňovanie pigmentových fľakov (hyperpigmentácií)

Odstraňovanie škvŕn pomocou IPL patrí medzi veľmi moderné metódy. Hnedé pigmentové škvrny sú prejavom nadmernej tvorby malanínu – kožného farbiva. Melanín sa tvorí vo väčšom množstve vplyvom nadmerného slnenia, vplyvom hormónov, starnutím, u mladých ľudí vplyvom užívania hormonálnej antikoncepcie, alebo počas tehotenstva, vplyvom vysokej hladiny ženského pohlavného hormónu estrogénu, niekedy v súvislosti s užívaním niektorých vnútorných, alebo vonkajších látok – kozmetika, parfémy., Pigmentové škvrny a farebné nerovnosti pleti na tvári, či na rukách predstavujú pre niektorých ľudí kozmetický defekt.

K najnovším metódam na odstránenie pigmentových škvŕn a farebných nerovností pleti, dekolte alebo iných častiach tela je používanie intenzívneho pulzného svetla IPL. Prístroj pracuje na princípe prevodu intenzívneho svetla na tepelnú energiu. Intenzívny svetelný impulz sa absorbuje v koži obsahujúcej farbivo a vďaka vzniknutej tepelnej energii dôjde k zničeniu škvŕn. IPL pôsobí najlepšie pokiaľ je pigment uložený vo vrchných kožných vrstvách. Po ošetrení škvrny stmavnú – na druhý až tretí deň, tento jav trvá len pár dní, a až následne dochádza k ich vyblednutiu. Toto ošetrenie je lepšie robiť v období od jesene až do začiatku leta, kedy na pokožku nevplývajú slnečné lúče.

Ošetrovanie akné

Veľmi účinnou novinkou v liečbe akné, je využitie intenzívneho pulzného svetla IPL, pri ktorom dochádza k stimulácii kožného mazu. IPL pôsobí presne do vrstvy pokožky, kde vznikajú zápalové procesy. Zároveň dochádza k vylepšenie textúry kože a redukcii rozšírených pórov. Intenzívne pulzné svetlo IPL je najúčinnejšia forma liečby akné. Ošetrenia však musí byť pravidelné, aby sa dosiahol čo najlepší efekt, doporučujeme 6 až 8 ošetrení s 2 až 3 týždňovou pauzou. Tento zákrok je bezbolestný, rýchly, odporúčame sa nelíčiť minimálne 12 hod. pred zákrokom a nepoužívať parfumované mydlá.

Odstraňovanie cievok

Rozšírené krvné cievky (metličky)sa často vyskytujú pri slnkom poškodenej pleti. Príčinou môže byť oslabené kožné tkanivo a odbúravanie kolagénu v krvných cievkach, ako aj upchávanie kapilár. Hromadením krvi sa rozširujú kapilárne cievy, čo sa na povrchu kože prejavuje ako jemná vlásočnicová červená sieť (metličky). Pri odstraňovaní rozšírených cievok tváre a dolných končatín sa liečba IPL zakladá na rovnakom princípe ako pri depilácii. Krátko po ošetrení sú viditeľné cievky sfarbené do slabočervena , čo je prejavom uvoľnenia kapilár a obnovením prietoku krvi. Neskôr prestanú byť cievky viditeľné a celkový vzhľad pleti sa zlepší. Každým ošetrením sa aktivizuje tvorba kolagénu, približne po 5 ošetreniach, môžeme očakávať viditeľné, dlhodobo pretrvávajúce výsledky.Doba ošetrenia je daná plochou ošetrovaného miesta, počet sedení podľa lokálneho nálezu pri prvotnom vyšetrení. Pri menších nálezoch, jemnejších zmenách môže stačiť aj jedno ošetrenie.

Kontraindikácie

Tehotenstvo, čerstvo opálená pokožka, užívanie liekov proti akné v posledných 6 mesiacoch, aktuálne užívanie liekov na riedenie krvi, epilepsia, diabetes, zlé hojenie pokožky v minulosti, alergia na svetlo.

Odporúčania

Nevystavovať sa slnečnému, alebo solárnemu žiareniu, pre viditeľný výsledok je potrebné dodržiavať pravidelné časové odstupy, neužívať lieky podporujúce riedenie krvi, vyvarovať sa nápojom obsahujúcim kofeín.